ryan lochte gold medal Olympics TV schedule for Sunday, July 28   gymnastics, diving and moreWondering what 2012 summer Olympics events you should be watching on Sunday, July 29? You’ll want to check out the women’s team gymnastics competition at 7 p.m. on NBC, but here’s a list of the sports NBC and its partner networks will be airing throughout the day (all times listed are ET).

4:00-9:00 a.m. on NBC Sports
Basketball (men’s: USA vs. France, Spain vs. China, Brazil vs. Australia, Argentina vs. Lithuania), Field Hockey (women’s: USA vs. Germany), Beach Volleyball (men’s: Brazil vs. Austria), Equestrian, Water Polo, Shooting, Archery, Badminton

4:00 a.m.-9:00 a.m. on NBCOL3D
Gymnastics (men’s team competition), Swimming

7:00 a.m.-3:00 p.m. on Bravo
Tennis

PICTURES: 2012 Summer Olympics best and worst moments


7:00 a.m.-5:00 p.m. on MSNBC

Soccer (men’s: Brazil vs. Belarus, Senegal vs. Uruguay, Great Britain vs. United Arab Emirates), Volleyball (men’s: Russia vs. Germany, Italy vs. Poland), Water Polo (men’s: Hungary vs. Serbia), Handball, Table Tennis, Badminton

7:00 a.m.-6:00 p.m. on NBC
Gymnastics (women’s team competition), Swimming (qualifying heats), Cycling (women’s road race), Beach Volleyball (men’s: USA vs. Japan, women’s: USA vs. Argentina), Volleyball (men’s: USA vs. Serbia), Water Polo

7:00 a.m.-7:00 p.m. on NBCSOC
Men’s Soccer (qualifying round: Egypt vs. New Zealand, Brazil vs. Belarus, Senegal vs. Uruguay, Great Britain vs. United Arab Emirates, Mexico vs. Gabon, Japan vs. Morocco, Republic of Korea vs. Switzerland, Spain vs. Honduras)

8:30-11:30 a.m.; 3:30-6:30 p.m. on CNBC
Boxing

PICTURES: Olympic hotties

9:00 a.m.-7:00 p.m. on NBC Sports
Basketball (men’s: USA vs. France, Spain vs. China, Brazil vs. Australia, Argentina vs. Lithuania), Field Hockey (women’s: USA vs. Germany), Beach Volleyball (men’s: Brazil vs. Austria), Equestrian, Weightlifting, Shooting, Archery, Badminton

9:00 a.m.-6:15 p.m. on NBCOL3D
Gymnastics (men’s team competition), Swimming

7 p.m.-midnight on NBC
Gymnastics (women’s team competition), Swimming (finals: men’s 100m breaststroke, men’s 4x100m freestyle relay, women’s 100m butterfly, women’s 400m freestyle), Diving (women’s synchronized springboard final)