2012 Grammy nominations: Adele, Lady Gaga, Nicki Minaj and more

nicki-minaj-grammys.jpgThe nominees have been announced for the 54th annual Grammy Awards. Kanye West leads the nominations with seven; Adele, Foo Fighters and Bruno Mars each garner six nods; and Lil Wayne and Skrillex each are up for five awards.  The Grammys air live on CBS Feb. 12, 2012.


Album Of The Year:

21 -- Adele
Wasting Light -- Foo Fighters
Born This Way -- Lady Gaga
Doo-Wops & Hooligans -- Bruno Mars
Loud -- Rihanna

Record Of The Year:

"Rolling In The Deep" -- Adele
"Holocene" -- Bon Iver
"Grenade" -- Bruno Mars
"The Cave" -- Mumford & Sons
"Firework" -- Katy Perry

Best New Artist: (artist/producer)
The Band Perry
Bon Iver
J. Cole
Nicki Minaj
Skrillex

Song Of The Year:
(songwriter)
"All Of The Lights" -- Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter and Kanye West, songwriters
(Kanye West, Rihanna, Kid Cudi and Fergie)
"The Cave" -- Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford and Country Winston, songwriters
(Mumford & Sons)
"Grenade" -- Brody Brown, Claude Kelly, Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars and Andrew Wyatt, songwriters (Bruno Mars)
"Holocene" -- Justin Vernon, songwriter (Bon Iver)
"Rolling In The Deep" -- Adele Adkins and Paul Epworth, songwriters (Adele)

Best Pop Solo Performance

"Someone Like You" -- Adele
"Yoü And I" -- Lady Gaga
"Grenade" -- Bruno Mars
"Firework" -- Katy Perry
"F***in' Perfect" -- Pink

Best Pop Duo/Group Performance:

"Body And Soul" -- Tony Bennett and Amy Winehouse
"Dearest" -- The Black Keys
"Paradise" -- Coldplay
"Pumped Up Kicks" -- Foster The People
"Moves Like Jagger" -- Maroon 5 and Christina Aguilera

Best Pop Instrumental Album
"Wish Upon a Star" -- Jenny Oaks Baker
"E Kahe Malie" -- Daniel Ho
"The Road from Memphis" -- Booker T. Jones
"Hello Tomorrow" -- Dave Koz
"Setzer Goes Instru-Mental" -- Brian Setzer


Best Pop Vocal Album

21 -- Adele
The Lady Killer -- Cee Lo Green
Born This Way -- Lady Gaga
Doo-Wops & the Hooligans -- Bruno Mars
Loud -- Rihanna

Best Dance Recording:

"Raise Your Weapon" -- Deadmau5 and Greta Svabo Bech
"Barbra Streisand" -- Duck Sauce
"Sunshine" -- David Guetta and Avicii
"Call Your Girlfriend" -- Robyn
"Scary Monsters And Nice Sprites" -- Skrillex
"Save The World" -- Swedish House Mafia

Best Dance/Electronica Album

Zonoscope -- Cut/Copy
4x4=12-- Deadmau5
Nothing But The Beat -- David Guetta
Body Talk, Pt. 3 -- Robyn
Scary Monsters And Nice Sprites -- Skrillex

Best Traditional Pop Vocal Album
Duets II -- Tony Bennett & Various Artists
The Gift -- Susan Boyle
In Concert On Broadway -- Harry Connick Jr.
Music Is Better Than Words -- Seth MacFarlane
What Matters Most - Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman -- Barbra Streisand

Best Hard Rock/Metal Performance
"On The Backs Of Angels" -- Dream Theater
"White Limo" -- Foo Fighters
"Curl Of The Burl" -- Mastodon
"Public Enemy No. 1" -- Megadeth
"Blood In My Eyes" -- Sum 41

Best Rock Song
"The Cave" -- Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
"Down By The Water" -- Colin Meloy, songwriter (The Decemberists)
"Every Teardrop Is A Waterfall" -- Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
"Lotus Flower" -- Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Phil Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
"Walk" -- Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Performance:

"Every Teardrop Is A Waterfall" -- Coldplay
"Down By The Water" -- The Decemberists
"Walk" -- Foo Fighters
"The Cave" -- Mumford & Sons
"Lotus Flower" -- Radiohead

Best Rock Album:
Rock 'N' Roll Party Honoring Les Paul -- Jeff Beck
Wasting Light -- Foo Fighters
Come Around Sundown -- Kings Of Leon
I'm With You -- Red Hot Chili Peppers
The Whole Love -- Wilco

Best Alternative Music Album

Bon Iver -- Bon Iver
Codes And Keys -- Death Cab For Cutie
Torches -- Foster The People
Circuital -- My Morning Jacket
The King Of Limbs -- Radiohead

Best Traditional R&B Performance:

"Sometimes I Cry" -- Eric Benét
"Fool For You" -- Cee Lo Green and Melanie Fiona
"Radio Message" -- R. Kelly
"Good Man" -- Raphael Saadiq
"Surrender" -- Betty Wright and The Roots

Best R&B Album:

F.A.M.E. -- Chris Brown
Second Chance -- El DeBarge
Love Letter -- R. Kelly
Pieces Of Me -- Ledisi
Kelly -- Kelly Price

Best R&B Performance

"Far Away" -- Marsha Ambrosius
"Pieces Of Me" -- Ledisi
"Not My Daddy" -- Kelly Price & Stokley
"Is This Love" -- Corinne Bailey Rae
"You Are" -- Charlie Wilson

Best R&B Song

"Far Away" -- Marsha Ambrosius, Sterling Simms & Justin Smith, songwriters (Marsha Ambrosius)
"Fool For You" -- Cee Lo Green & Jack Splash, songwriters (Cee Lo Green & Melanie Fiona)
"Not My Daddy" -- Kelly Price, songwriter (Kelly Price & Stokley)
"Pieces Of Me" -- Charles Harmon, Claude Kelly & Ledisi Young, songwriters (Ledisi)
"You Are" -- Dennis Bettis, Carl M. Days, Jr., Wirlie Morris, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)

Best Rap/Sung Collaboration:

"Party" -- Beyoncé and André 3000
"I'm On One" -- DJ Khaled, Drake, Rick Ross and Lil Wayne
"I Need A Doctor" -- Dr. Dre, Eminem and Skylar Grey
"What's My Name?" -- Rihanna and Drake
"Motivation" -- Kelly Rowland and Lil Wayne
"All Of The Lights" -- Kanye West, Rihanna, Kid Cudi and Fergie

Best Rap Performance:
"Look At Me Now" -- Chris Brown, Lil Wayne and Busta Rhymes
"Otis" -- Jay-Z and Kanye West
"The Show Goes On" -- Lupe Fiasco
"Moment 4 Life" -- Nicki Minaj and Drake
"Black And Yellow" -- Wiz Khalifa

Best Rap Song

"All Of The Lights" -- Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
"Black And Yellow" -- Mikkel Eriksen, Tor Erik Hermansen & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa)
"I Need A Doctor" -- Andre Young, Marshall Mathers III, Alexander Grant & Skylar Grey, songwriters (Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey)
"Look At Me Now" -- Jean Baptiste, Chris Brown, Ryan Buendia, Trevor Smith, Dwayne Carter, Jr. & Wesley Pentz, songwriters (Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes)
"Otis" -- Shawn Carter & Kanye West, songwriters (James Brown, Jimmy Campbell, Reg Connelly, Roy Hammond, J. Roach, Kirk Robinson & Harry Woods, songwriters) (Jay-Z & Kanye West)
"The Show Goes On" -- Dustin William Brower, Jonathon Keith Brown, Daniel Johnson, Kane & Wasalu Muhammad Jaco, songwriters (Isaac Brock, Dann Gallucci & Eric Judy, songwriters) (Lupe Fiasco)

Best Rap Album

Watch The Throne -- Jay-Z & Kanye West
Tha Carter IV -- Lil Wayne
Lasers -- Lupe Fiasco
Pink Friday -- Nicki Minaj
My Beautiful Dark Twisted Fantasy -- Kanye West

Best Country Solo Performance:

"Dirt Road Anthem" -- Jason Aldean
"I'm Gonna Love You Through It" -- Martina McBride           
"Honey Bee" -- Blake Shelton
"Mean" -- Taylor Swift
"Mama's Song" -- Carrie Underwood

Best Country Duo/Group Performance
"Don't You Wanna Stay" -- Jason Aldean With Kelly Clarkson
"You And Tequila" -- Kenny Chesney Featuring Grace Potter
"Barton Hollow" -- The Civil Wars
"Are You Gonna Kiss Me Or Not" -- Thompson Square

Best Country Song:

"Are You Gonna Kiss Me Or Not" -- Jim Collins and David Lee Murphy, songwriters (Thompson Square)
"God Gave Me You" -- Dave Barnes, songwriter (Blake Shelton)
"Just Fishin'" -- Casey Beathard, Monty Criswell and Ed Hill, songwriters (Trace Adkins)
"Mean" -- Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
"Threaten Me With Heaven" -- Vince Gill, Amy Grant, Will Owsley and Dillon O'Brian, songwriters (Vince Gill)
"You And Tequila" -- Matraca Berg and Deana Carter, songwriters (Kenny Chesney Featuring
Grace Potter)

Best Country Album
My Kinda Party-- Jason Aldean
Chief -- Eric Church
Own The Night -- Lady Antebellum
Red River Blue -- Blake Shelton
Here For A Good Time -- George Strait
Speak Now -- Taylor Swift

Best New Age Album
Northern Seas -- Al Conti
Gaia -- Michael Brant DeMaria
Wind, Rock, Sea & Flame -- Peter Kater
What's It All About -- Pat Metheny
Instrumental Oasis, Vol. 6 -- Zamora

Best Improvised Jazz Solo
"All Or Nothing At All" -- Randy Brecker, soloist
"You Are My Sunshine" -- Ron Carter, soloist
"500 Miles High" -- Chick Corea, soloist
"Work" -- Fred Hersch, soloist
"Sonnymoon For Two" -- Sonny Rollins, soloist

Best Jazz Vocal Album
'Round Midnight -- Karrin Allyson
The Mosaic Project -- Terri Lyne Carrington & Various Artists
The Gate -- Kurt Elling
American Road -- Tierney Sutton (Band)
The Music Of Randy Newman -- Roseanna Vitro

Best Jazz Instrumental Album
Bond: The Paris Sessions -- Gerald Clayton
Forever -- Corea, Clarke & White
Alone At The Vanguard -- Fred Hersch
Bird Songs -- Joe Lovano/Us Five
Road Shows Vol. 2 -- Sonny Rollins
Timeline -- Yellowjackets

Best Large Jazz Ensemble Album
The Jazz Ballad Song Book -- Randy Brecker With DR Big Band
The Good Feeling -- Christian McBride Big Band
40 Acres And A Burro -- Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
Legacy -- Gerald Wilson Orchestra
Alma Adentro: The Puerto Rican Songbook -- Miguel Zenón

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
"Do Everything" -- Steven Curtis Chapman
"Alive (Mary Magdalene)" -- Natalie Grant
"Your Love" -- Brandon Heath
"Jesus" -- Le'Andria Johnson
"I Lift My Hands" -- Chris Tomlin

Best Gospel Song
"Hello Fear" -- Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
"Sitting With Me" -- Erica Campbell, Tina Campbell, Gerald Haddon & Tammi Haddon, songwriters (Mary Mary)
"Spiritual" -- Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & Co. Featuring Blanche McAllister-Dykes)
"Trust Me" -- Richard Smallwood, songwriter (Richard Smallwood & Vision)
"Window" -- Canton Jones, songwriter (Canton Jones)

Best Contemporary Christian Music Song
"Blessings" -- Laura Story, songwriter (Laura Story)
"Hold Me" -- Jamie Grace Harper, Toby McKeehan & Christopher Stevens, songwriters (Jamie Grace Featuring Tobymac)
"I Lift My Hands" -- Louie Giglio, Matt Maher & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)
"Strong Enough" -- Matthew West, songwriter (Matthew West)
"Your Love" -- Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)

Best Gospel Album
The Love Album -- Kim Burrell
The Journey -- Andraé Crouch
Hello Fear -- Kirk Franklin
Something Big -- Mary Mary
Angel & Chanelle Deluxe Edition -- Trin-I-Tee 5:7

Best Contemporary Christian Music Album
Ghosts Upon The Earth -- Gungor
Leaving Eden -- Brandon Heath
The Great Awakening -- Leeland
What If We Were Real -- Mandisa
Black & White -- Royal Tailor
And If Our God Is For Us... -- Chris Tomlin

Best Latin Pop, Rock, Or Urban Album
Entren Los Que Quieran -- Calle 13
Entre La Ciudad Y El Mar -- Gustavo Galindo
Nuestra -- La Vida Bohème
Not So Commercial -- Los Amigos Invisibles
Drama Y Luz -- Maná

Best Regional Mexican Or Tejano Album
Bicentenario -- Pepe Aguilar
Orale -- Mariachi Divas De Cindy Shea
Amor A La Musica -- Mariachi Los Arrieros Del Valle
Eres Un Farsante -- Paquita La Del Barrio
Huevos Rancheros -- Joan Sebastian

Best Banda Or Norteño Album
Estare Mejor -- El Güero Y Su Banda Centenario
Intocable 2011 -- Intocable
Los Tigres Del Norte And Friends -- Los Tigres Del Norte
El Árbol -- Los Tucanes De Tijuana
No Vengo A Ver Si Puedo... Si Por Que Puedo Vengo -- Michael Salgado

Best Tropical Latin Album
Homenaje A Los Rumberos -- Edwin Bonilla
The Last Mambo -- Cachao
Mongorama -- José Rizo's Mongorama

Best Bluegrass Album

Paper Airplane -- Alison Krauss & Union Station
Reason And Rhyme: Bluegrass Songs By Robert Hunter & Jim Lauderdale -- Jim Lauderdale
Rare Bird Alert -- Steve Martin And The Steep Canyon Rangers
Old Memories: The Songs Of Bill Monroe -- The Del McCoury Band
A Mother's Prayer -- Ralph Stanley
Sleep With One Eye Open -- Chris Thile & Michael Daves

Best Americana Album:

Emotional Jukebox -- Linda Chorney
Pull Up Some Dust And Sit Down -- Ry Cooder
Hard Bargain -- Emmylou Harris
Ramble At The Ryman -- Levon Helm
Blessed -- Lucinda Williams

Best Blues Album:
Low Country Blues -- Gregg Allman
Roadside Attractions -- Marcia Ball
Man In Motion -- Warren Haynes
The Reflection -- Keb' Mo'
Revelator -- Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
Barton Hollow -- The Civil Wars
I'll Never Get Out Of This World Alive -- Steve Earle
Helplessness Blues -- Fleet Foxes
Ukulele Songs -- Eddie Vedder
The Harrow & The Harvest -- Gillian Welch

Best Regional Roots Music Album
Can't Sit Down -- C.J. Chenier
Wao Akua - The Forest Of The Gods -- George Kahumoku, Jr.
Rebirth Of New Orleans -- Rebirth Brass Band
Grand Isle -- Steve Riley & The Mamou Playboys
Not Just Another Polka -- Jimmy Sturr & His Orchesta

Best Reggae Album
Harlem-Kingston Express Live! -- Monty Alexander
Reggae Knights -- Israel Vibration
Revelation Pt 1: The Root Of Life -- Stephen Marley
Wild And Free -- Ziggy Marley
Summer In Kingston -- Shaggy

Best World Music Album
AfroCubism -- AfroCubism
Africa For Africa -- Femi Kuti
Songs From A Zulu Farm -- Ladysmith Black Mambazo
Tassili -- Tinariwen

Best Children's Album
All About Bullies... Big And Small (Various artists) -- James Cravero, Gloria Domina, Kevin Mackie, Steve Pullara & Patrick Robinson, producers
Are We There Yet? -- The Papa Hugs Band
Fitness Rock & Roll -- Miss Amy
GulfAlive -- The Banana Plant
I Love: Tom T. Hall's Songs Of Fox Hollow (Various Artists) -- Eric Brace & Peter Cooper, producers

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)
Bossypants -- Tina Fey
Fab Fan Memories - The Beatles Bond (Various Artists) -- Nathan Burbank, Bryan Cumming, Dennis Scott & David Toledo, producers
Hamlet (William Shakespeare) -- Dan Donohue & Various Artists - Oregon Shakespeare Festival
If You Ask Me (And Of Course You Won't) -- Betty White
The Mark Of Zorro -- Val Kilmer & Cast

Best Comedy Album
Alpocalypse -- "Weird Al" Yankovic
Finest Hour -- Patton Oswalt
Hilarious -- Louis C.K.
Kathy Griffin: 50 & Not Pregnant -- Kathy Griffin
Turtleneck & Chain -- The Lonely Island

Best Musical Theater Album
Anything Goes -- Sutton Foster & Joel Grey, principal soloists; Rob Fisher, James Lowe & Joel Moss, producers (Cole Porter, composer/lyricist) (New Broadway Cast Recording)
The Book Of Mormon -- Josh Gad & Andrew Rannells, principal soloists; Anne Garefino, Robert Lopez, Stephen Oremus, Trey Parker, Scott Rudin & Matt Stone, producers; Robert Lopez, Trey Parker & Matt Stone, composers/lyricists (Original Broadway Cast)
How To Succeed In Business Without Really Trying -- John Larroquette & Daniel Radcliffe, principal soloists; Robert Sher, producer
(Frank Loesser, composer/lyricist) (The 2011 Broadway Cast Recording)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Boardwalk Empire: Volume 1 -- (Various Artists)
Burlesque -- Christina Aguilera
Glee: The Music, Volume 4 -- (Glee Cast)
Tangled -- (Various Artists)
True Blood: Volume 3 -- (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
Black Swan -- Clint Mansell, composer
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 2 -- Alexandre Desplat, composer
The King's Speech -- Alexandre Desplat, composer
The Shrin -- Ryan Shore, composer
Tron Legacy -- Daft Punk, composers

Best Song Written For Visual Media
"Born To Be Somebody" (From Never Say Never) -- Diane Warren, songwriter (Justin Bieber)
"Christmastime Is Killing Us" (From Family Guy) -- Ron Jones, Seth MacFarlane & Danny Smith, songwriters (Danny Smith, Ron Jones & Seth MacFarlane)
"I See The Light" (From Tangled) -- Alan Menken & Glenn Slater, songwriters (Mandy Moore & Zachary Levi)
"So Long" (From Winnie The Pooh) -- Zooey Deschanel, songwriter (Zooey Deschanel & M. Ward)
"Where The River Goes" (From Footloose) -- Zac Brown, Wyatt Durrette, Drew Pearson & Anne Preven, songwriters (Zac Brown)
"You Haven't Seen The Last Of Me" (From Burlesque) -- Diane Warren, songwriter (Cher)

Best Instrumental Composition
"Falling Men" -- John Hollenbeck, composer (John Hollenbeck, Daniel Yvinec & Orchestre National de Jazz (ONJ))
"Hunting Wabbits 3 (Get Off My Lawn)" -- Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"I Talk To The Trees" -- Randy Brecker, composer (Randy Brecker With DR Big Band)
"Life In Eleven" -- Béla Fleck & Howard Levy, composers (Béla Fleck & The Flecktones)
"Timeline" -- Russell Ferrante, composer (Yellowjackets)

Best Instrumental Arrangement
"All Or Nothing At All" -- Peter Jensen, arranger (Randy Brecker With DR Big Band)
"In The Beginning" -- Clare Fischer, arranger (The Clare Fischer Big Band)
"Nasty Dance" -- Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
"Rhapsody In Blue" -- Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"Song Without Words" -- Carlos Franzetti, arranger (Carlos Franzetti & Allison Brewster Franzetti)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
"Ao Mar" -- Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza)
"Moon Over Bourbon Street" Rob Mathes, arranger (Sting & The Royal Philharmonic Concert Orchestra)
"On Broadway" -- Kevin Axt, Ray Brinker, Trey Henry, Christian Jacob & Tierney Sutton, arrangers (The Tierney Sutton Band)
"Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me)" -- Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Queen Latifah)
"The Windmills Of Your Mind" -- William A. Ross, arranger (Barbra Streisand)

Best Recording Package
Chickenfoot III -- Todd Gallopo, art director (Chickenfoot)
Good Luck & True Love -- Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
Rivers And Homes -- Jonathan Dagan, art director (J.Viewz)
Scenes From The Suburbs -- Vincent Morisset, art director (Arcade Fire)
Watch The Throne -- Virgil Abloh, art director (Jay-Z & Kanye West)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
The King Of Limbs -- Donald Twain & Zachariah Wildwood, art directors (Radiohead)
The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story -- Dave Bett & Michelle Holme, art directors (Bruce Springsteen)
25th Anniversary Music Box -- Matt Taylor & Ellen Wakayama, art directors (Danny Elfman & Tim Burton)
25 Years -- James Spindler, art director (Sting)
Wingless Angels - Deluxe Edition -- David Gorman, art director (Wingless Angels)

Best Album Notes
The Bang Years 1966-1968 -- Neil Diamond, album notes writer (Neil Diamond)
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music -- Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
Complete Mythology -- Ken Shipley, album notes writer (Syl Johnson)
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s -- Adam Machado, album notes writer (Various Artists)
The Music City Story: Street Corner Doo Wop, Raw R&B And Soulful Sounds From Berkeley, California 1950-75 -- Alec Palao, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
Band On The Run (Paul McCartney Archive Collection - Deluxe Edition) -- Paul McCartney, compilation producer; Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (Paul McCartney & Wings)
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music -- Christopher C. King & Ted Olson, compilation producers; Christopher C. King & Chris Zwarg, mastering engineers (Various Artists)
Complete Mythology -- Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Syl Johnson)
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s -- Chris Strachwitz, compilation producer; Mike Cogan, mastering engineer (Various Artists)
Young Man With The Big Beat: The Complete '56 Elvis Presley Masters -- Ernst Mikael Jorgensen, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Elvis Presley)

Best Engineered Album, Non-Classical

Follow Me Down -- Brandon Bell & Gary Paczosa, engineers; Sangwook "Sunny" Nam & Doug Sax, mastering engineers (Sarah Jarosz)
The Harrow & The Harvest -- Matt Andrews, engineer; Stephen Marcussen, mastering engineer (Gillian Welch)
Music Is Better Than Words -- Rich Breen & Frank Filipetti, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Seth MacFarlane)
The Next Right Thing -- Kevin Killen, Brendan Muldowney & John Shyloski, engineers; John Shyloski, mastering engineer (Seth Glier)
Paper Airplane -- Mike Shipley, engineer; Brad Blackwood, mastering engineer (Alison Krauss & Union Station)

Producer Of The Year, Non-Classical
Danger Mouse
Paul Epworth
The Smeezingtons
Ryan Tedder
Butch Vig

Best Remixed Recording, Non-Classical

Cinema (Skrillex Remix) -- Sonny Moore, remixer (Benny Benassi)
Track from: Electroman
Collide (Afrojack Remix) -- Afrojack, remixer (Leona Lewis)
End Of Line (Photek Remix) -- Photek, remixer (Daft Punk)
Only Girl (In The World) (Rosabel Club Mix) -- Abel Aguilera & Ralphi Rosario, remixers (Rihanna)
Rope (Deadmau5 Mix) -- Deadmau5, remixer (Foo Fighters)

Best Surround Sound Album

An Evening With Dave Grusin -- Frank Filipetti & Eric Schilling, surround mix engineers; Frank Filipetti, surround mastering engineer; Phil Ramone, surround producer (Various Artists)
Grace For Drowning -- Steven Wilson, surround mix engineer; Paschal Byrne, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Steven Wilson)
Kind -- Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Kjetil Almenning, Ensemble 96 & Nidaros String Quartet)
Layla And Other Assorted Love Songs (Super Deluxe Edition) -- Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Bill Levenson & Elliot Scheiner, surround producers (Derek & The Dominos)
Spohr: String Sextet In C Major, Op. 140 & Nonet In F Major, Op. 31 -- Andreas Spreer, surround mix engineer; Andreas Spreer, surround mastering engineer; Andreas Spreer, surround producer (Camerata Freden)

Best Engineered Album, Classical

Aldridge: Elmer Gantry -- Byeong-Joon Hwang & John Newton, engineers; Jesse Lewis, mastering engineer (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
Glazunov: Complete Concertos -- Richard King, engineer (José Serebrier, Alexey Serov, Wen-Sinn Yang, Alexander Romanovsky, Rachel Barton Pine, Marc Chisson & Russian National Orchestra)
Mackey: Lonely Motel - Music From Slide -- Tom Lazarus & Bill Maylone, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4 -- Arne Akselberg, engineer (Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano & London Symphony Orchestra)
Weinberg: Symphony No. 3 & Suite No. 4 From 'The Golden Key' -- Torbjörn Samuelsson, engineer (Thord Svedlund & Gothenburg Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Peter Rutenberg
Judith Sherman

Best Orchestral Performance

Bowen: Symphonies Nos. 1 & 2 -- Andrew Davis, conductor (BBC Philharmonic)
Brahms: Symphony No. 4 -- Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
Haydn: Symphonies 104, 88 & 101 -- Nicholas McGegan, conductor (Philharmonia Baroque Orchestra)
Henze: Symphonies Nos. 3-5 -- Marek Janowski, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Martinu: The 6 Symphonies -- Jirí Belohlávek, conductor (BBC Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
Adams: Doctor Atomic -- Alan Gilbert, conductor; Meredith Arwady, Sasha Cooke, Richard Paul Fink, Gerald Finley, Thomas Glenn & Eric Owens; Jay David Saks, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
Britten: Billy Budd -- Mark Elder, conductor; John Mark Ainsley, Phillip Ens, Jacques Imbrailo, Darren Jeffery, Iain Paterson & Matthew Rose; James Whitbourn, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)
Rautavaara: Kaivos -- Hannu Lintu, conductor; Jaakko Kortekangas, Hannu Niemelä, Johanna Rusanen-Kartano & Mati Turi; Seppo Siirala, producer (Tampere Philharmonic Orchestra; Kaivos Chorus)
Verdi: La Traviata -- Antonio Pappano, conductor; Joseph Calleja, Renée Fleming & Thomas Hampson; James Whitbourn, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)
Vivaldi: Ercole Sul Termodonte -- Fabio Biondi, conductor; Romina Basso, Patrizia Ciofi, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Topi Lehtipuu & Rolando Villazón; Daniel Zalay, producer (Europa Galante; Coro Da Camera Santa Cecilia Di Borgo San Lorenzo)

Best Choral Performance
Beyond All Mortal Dreams - American A Cappella -- Stephen Layton, conductor (Choir Of Trinity College Cambridge)
Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45 -- Patrick Dupré Quigley, conductor; James K. Bass, chorus master (Justin Blackwell, Scott Allen Jarrett, Paul Max Tipton & Teresa Wakim; Professional Choral Institute & Seraphic Fire)
Kind -- Kjetil Almenning, conductor (Nidaros String Quartet; Ensemble 96)
Light & Gold -- Eric Whitacre, conductor (Christopher Glynn & Hila Plitmann; The King's Singers, Laudibus, Pavão Quartet & The Eric Whitacre Singers)
The Natural World Of Pelle Gudmundsen-Holmgreen -- Paul Hillier, conductor (Ars Nova Copenhagen)
 
Best Small Ensemble Performance
Frank: Hilos -- Gabriela Lena Frank; ALIAS Chamber Ensemble
The Kingdoms Of Castille -- Richard Savino, conductor; El Mundo
Mackey: Lonely Motel - Music From Slide -- Rinde Eckert & Steven Mackey; Eighth Blackbird
A Seraphic Fire Christmas -- Patrick Dupré Quigley, conductor; Seraphic Fire
Sound The Bells! -- The Bay Brass

Best Classical Instrumental Solo
Chinese Recorder Concertos - East Meets West -- Lan Shui, conductor; Michala Petri (Copenhagen Philharmonic)
Rachmaninov: Piano Concerto No. 2 In C Minor, Op. 18; Rhapsody On A Theme Of Paganini -- Yuja Wang (Claudio Abbado; Mahler Chamber Orchestra)
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4 -- Leif Ove Andsnes (Antonio Pappano; London Symphony Orchestra)
Schwantner: Concerto For Percussion & Orchestra -- Giancarlo Guerrero, conductor; Christopher Lamb (Nashville Symphony)
Winging It - Piano Music Of John Corigliano -- Ursula Oppens

Best Classical Vocal Solo
Diva Divo -- Joyce DiDonato (Kazushi Ono; Orchestre De L'Opéra National De Lyon; Choeur De L'Opéra National De Lyon)
Grieg/Thommessen: Veslemøy Synsk -- Marianne Beate Kielland (Nils Anders Mortensen)
Handel: Cleopatra -- Natalie Dessay (Emmanuelle Haïm; Le Concert D'Astrée)
Purcell: O Solitude -- Andreas Scholl (Stefano Montanari; Christophe Dumaux; Accademia Bizantina)
Three Baroque Tenors -- Ian Bostridge (Bernard Labadie; Mark Bennett, Andrew Clarke, Sophie Daneman, Alberto Grazzi, Jonathan Gunthorpe, Benjamin Hulett & Madeline Shaw; The English Concert)

Best Contemporary Classical Composition
Aldridge, Robert: Elmer Gantry -- Robert Aldridge & Herschel Garfein
Crumb, George: The Ghosts Of Alhambra -- George Crumb
Friedman, Jefferson: String Quartet No. 3 -- Jefferson Friedman
Mackey, Steven: Lonely Motel - Music From Slide -- Steven Mackey
Ruders, Poul: Piano Concerto No. 2 -- Poul Ruders

Best Short Form Music Video

Rolling In The Deep -- Adele, Sam Brown, video director; Hannah Chandler, video producer
Yes I Know -- Memory Tapes, Eric Epstein, video director; Eric Epstein, video producer
All Is Not Lost -- OK Go, Itamar Kubovy, Damian Kulash Jr & Trish Sie, video directors; Shirley Moyers, video producer
Lotus Flower -- Radiohead, Garth Jennings, video director; Garth Jennings, video producer
First Of The Year (Equinox) -- Skrillex, Tony Truand, video director; Noah Klein, video producer
Perform This Way -- "Weird Al" Yankovic, "Weird Al" Yankovic, video director; Cisco Newman, video producer

Best Long Form Music Video
I Am...World Tour -- Beyoncé, Ed Burke, Frank Gatson Jr. & Beyoncé Knowles, video directors; Beyoncé Knowles & Camille Yorrick, video producers
Foo Fighters: Back And Forth -- Foo Fighters, James Moll, video director; James Moll & Nigel Sinclair, video producers
Talihina Sky: The Story Of Kings Of Leon -- Kings Of Leon, Stephen C. Mitchell, video director; Casey McGrath, video producer
Beats, Rhymes & Life: The Travels Of A Tribe Called Quest -- A Tribe Called Quest
Michael Rapaport, video director; Robert Benavides, Debra Koffler, Eric Matthies, Frank Mele, Edward Parks & A Tribe Called Quest, video producers
Nine Types Of Light -- TV On The Radio, Tunde Adebimpe, video director; Michelle An & Braj, video producers

Photo/Video credit: Getty Images
SHARE IT ON: